Připravte své auto na letní sezónu

Léto je v plném proudu a s tím i plány na budoucí dovolenou. Jestliže jste se rozhodli, že se vydáte autem do zahraničí, neopomeňte připravit i vaše auto. To potřebuje nejenom péči v zimních měsících, ale i při zdaleka méně náročných klimatických podmínkách

Správné pneumatiky

Řidiči často nesplňují ani základní podmínky přezouvání pneumatik. A tak si koupí zimní sadu, kterou si nechají i na letní měsíce nebo používají letní pneumatiky v zimě.

Rozdíl mezi zimním obdobím a letními klimatickými podmínkami je značný. Auta do 3,5 tuny musí mít v zimních měsících zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm, auta nad 3,5 tuny 6 mm. V zimě by řidiči neměli rozhodně používat letní pneumatiky a naopak.

Malá hloubka dezénu způsobí v zimě delší brzdnou dráhu. Navíc snižuje stabilitu vozidla a celkovou bezpečnost.

Letní pneumatiky nejsou k nízkým teplotám uzpůsobeny. S klesající teplotou pneumatika tuhne a tvrdý povrch pneumatiky zapříčiní smyk auta. Tato malá, vcelku neviditelná chyba může někoho stát život. 

Stejně tak se nevyplácí mít zimní pneumatiky v létě. Zimní pneumatiky jsou dělané pro vydržení nízkých klimatických podmínek plných sněhu, ledu a vody. Letní pneumatiky jsou uzpůsobené tak, aby vydržely naopak velké sluneční záření a jízdu na rozpálené vozovce. Proto se zimní pneumatiky na sluncem rozpálené silnici ničí a mohou dokonce povolit svůj povrch tak, že s nimi nikam už nedojedete.

Bezpečí i v interiéru

Auro máte bezpečné, pneumatiky odpovídající, ale cestující ve vašem autě často kýchají? Možná je potřeba výměna filtrů klimatizace. Ta se doporučuje vyměnit každý rok před a během letní sezóny. Ocení to zejména alergici, ale i ostatní, kteří chtějí vdechovat čerstvější vzduch. Kromě filtru by se měla doplnit i chladící médium a ujistit se o správné funkčnosti celé klimatizace.

Další doporučení

Před a během letní sezóny se doporučuje zjistit a případně doplnit brzdovou a chladicí kapalinu. Dále zajistit kontrolu brzd, tlumičů a také dostatečně nabít akumulátor. Nakonec byste měli nechat auto projet myčkou, včetně programu na mytí podvozku.

ZÁRUČNÍ A POZÁRUČNÍ SERVIS

Neutrácejte zbytečně peníze ve značkovém servise a vyzkoušejte kvalitnější služby za méně peněz.

Číst více

VÝMĚNA OLEJE

Výměna motorového oleje. Správná volba motorového oleje a jeho výměna.

Číst více

PRAVIDELNÝ SERVIS

Pravidelnou údržbou vozidla můžete docílit i snížení celkových nákladů na servis a opravy vozidla.

Číst více

GEOMETRIE PODVOZKU

Geometrie náprav patří mezi základní konstrukční nastavení vozidel.

Číst více

ZIMNÍ A LETNÍ PŘEZUTÍ

Letní vs. zimní pneumatiky. Poradíme vám, kdy je třeba přezout i jaké jsou nejlepší pneumatiky.

Číst více

DOBITÍ BATERIE

Jakou baterii vybrat? Každé vozidlo má od výrobce předepsanou baterii určité kapacity.

Číst více

Objednejte se u nás

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016... (více informací)