AV Motors Brno

Výměna brzdové kapaliny

Výměna brzdové kapaliny

Brzdová kapalina je často opomíjenou součástí údržby vozidla, její význam však nelze přeceňovat. Tato hydraulická kapalina hraje klíčovou roli při zajišťování správné funkce brzdového systému vašeho vozu.

Důležitost výměna brzdové kapaliny

Udržování výkonu brzd: Brzdová kapalina časem absorbuje vlhkost ze vzduchu, což vede ke snížení její účinnosti. Výměna brzdové kapaliny v doporučených intervalech pomáhá udržovat optimální brzdový účinek a zajišťuje rychlou reakci při sešlápnutí brzdy.

Prevence koroze: Hromadění vlhkosti v brzdové kapalině může způsobit korozi brzdového systému, což vede k poškození součástí, jakou jsou brzdové vedení a brzdové třmeny. Pravidelná výměna kapaliny minimalizuje riziko koroze a prodlužuje životnost těchto kritických součástí.

Ochrana systému ABS: Mnoho moderních vozidel je vybaveno protiblokovacím brzdovým systémem (ABS), jehož správná funkce závisí na čisté a neznečištěné brzdové kapalině. Výměna kapaliny podle doporučení výrobce pomáhá zachovat integritu systému ABS a zajišťuje jeho bezproblémové fungování v situacích nouzového brždění.

Zvýšení bezpečnosti: Vadné brzdy představují významné bezpečnostní riziko. Pravidelná výměna brzdové kapaliny snižuje pravděpodobnost selhání brzd, poskytuje Vám klid a zajišťuje bezpečnost Vás i Vašich cestujících na silnici.

Důsledky zanedbání výměny brzdové kapaliny

Zhoršený brzdný výkon: Stará a znečištěná brzdová kapalina může vést k houbovitému brzdovému pedálu a prodloužení brzdné dráhy, což zhoršuje vaši schopnost rychle zastavit vozidlo.
Poškození součástí: Brzdová kapalina: Koroze způsobená vlhkostí brzdové kapaliny může poškodit důležité brzdové komponenty, což vede k nákladným opravám a potenciálnímu ohrožení bezpečnosti.
Selhání brzd: V extrémních případech zanedbané údržby může kontaminovaná brzdová kapalina způsobit úplné selhání brzd, což může vést k nehodám a ohrožení životů.

Typy brzdových kapalin

DOT 3: Jedná se o jeden z nejběžnějších typů brzdové kapaliny na bázi glykolu. Je vhodná pro většinu každodenních jízdních podmínek a je kompatibilní s většinou brzdových systémů.
DOT 4: Brzdová kapalina DOT 4 má vyšší bod varu než DOT 3, takže je vhodná pro náročnější jízdní podmínky, jako je tažení nebo svižná jízda. Je rovněž na bázi glykolu.
DOT 5: Brzdová kapalina DOT 5 je na bázi silikonu a je méně hygroskopická než kapaliny na bázi glykolu. Je ideální pro klasické vozy nebo vozidla s vysoce výkonnými brzdovými systémy. Není však kompatibilní se systémy ABS a neměla by se míchat s kapalinami na bázi glykolu.
DOT 5.1: Podobně jako DOT 4, ale s vyšším bodem varu, je DOT 5.1 na bázi glykolu a je vhodná pro vysoce výkonná vozidla.

Potřebujete s něčím poradit?

Kontaktujte nás

530 513 581
530 513 582

Naší pracovníci jsou Vám k dispozici
každý pracovní den od 8:00 do 17:00.

info@avmotors.cz

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016... (více informací)

Otevírací doba

Pondělí: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Úterý: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čtvrtek: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Pátek: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno